Produkujemy przyprawniki w otoczeniu naturalnego środowiska, w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego.

Nasza firma rozwija się od lat tak, żeby nie szkodzić przyrodzie. To dzięki zrównoważonemu gospodarowaniu lasem mamy przecież podstawowy surowiec – drewno, z którego wykonane są wszystkie przyprawniki.

Ekologia w przetwórstwie drewna

Proces lakierowania i wykańczania produktu jest także ekologiczny. Resztki drewna przerabiamy na miejscu na brykiet, który służy do ogrzewania zakładu. W ten sposób pozyskujemy energię z biomasy na miejscu, bez dodatkowej presji na środowisko spowodowanej transportem (circular economy). Do minimum ograniczamy nasz wpływ na środowisko naturalne, które w Wigierskim Parku Narodowym jest szczególnie cenne.

Bogactwo inspiracji z Wigierskiego Parku Narodowego

Zapach i barwy lasu są tu inne o każdej porze roku. Wyostrzają zmysły i sprawiają, że stajemy się uważniejsi i wrażliwsi na to, co nas otacza. Ścieżki i kładki parku narodowego prowadzą nas nad jeziora i rzeki, które pozwalają odpocząć i czerpać inspiracje do pracy. W naszym przypadku – do pracy nad jakością naszych przyprawników. W tym naturalnym otoczeniu nasza rodzinna firma funkcjonuje od 1994 roku. Inspirowani rybami z jeziora Wigry stworzyliśmy linię Flipper, która nawiązuje do kształtu rybiego ogona.

Bogactwo inspiracji w kuchni

Natomiast w kuchni goszczą u nas takie przyprawy, jak w wielu rodzinach na Suwalszczyźnie: majeranek do cięższych mięs, estragon, rozmaryn, kolendra i koper włoski do ryby, pietruszka i pieprz do potraw z ziemniaków – kartaczy czy kiszki ziemniaczanej.

Ważne, by przyprawy były świeże. Szklane słoiczki w przyprawnikach chronią ich aromat i nie przesiąkają olejkami eterycznymi, których pełne są nasze zioła. Dzięki temu możemy oszczędniej dodawać przyprawy do potraw.

0

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie wyświetlony.